Szachowy majowy weekend

  W długi majowy weekend zawodnicy naszego klubu występowali w różnych zawodach szachowy, które rozgrywane były w Międzyzdrojach, Gryfinie, Kołobrzegu i Ustroniu Morskim.
  Najmłodsi bo 8- latkowie startowali w  Pucharze Polski do lat 8, gdzie startowało 5 naszych zawodników: Miron Dembski, Maciej Makszewski, Michał Królicki i Wojtek Wącior w grupie chłopców oraz Małgorzata Ciesielska. W zawodach najlepiej zaprezentował się Maciek Makszewski, który z 6 zdobytymi punktami uplasował się na 10 pozycji w stawce 60 zawodników i wypełnił normę na III kategorię szachową.
  W Kołobrzegu rozgrywane były 3 dniowe zmagania szachowe : II Otwarty Turniej Szachowy z okazji rocznicy Konstytucji 3-go Maja. Startowali tam: Dawid Włodarczyk, Jan Ciesielski i Mateusz Jasiński. Najwyżej na 8 miejscu zawody ukończył Dawid – 5 punktów, 11 był Janek Ciesielski – 4,5pkt a siedemnasty z 4 punktami dzielny przedszkolak Mateusz Jasiński. W zawodach normę na III kategorię wypełnił Jan Ciesielski.
   
  Pierwszego maja trójka naszych zawodników: Borys Tofil, Maciej Kowalski i Julia Antolak wybrała się do Gryfina by powalczyć w tradycyjnie rozgrywanym w Centrum Wodnym Laguna w długi majowy weekend międzynarodowym turnieju Gryfino 2010. Turniej rozgrywany był w 2 grupach- juniorów do lat 15 oraz open. W turnieju juniorów 5 miejsce w grupie 70 zawodników zajęła Julia, wygrywając jednocześnie kategorię do lat 10 i będąc najlepszą z dziewcząt w turnieju.
  Duże słowa uznania należą się Maćkowi Kowalskiem, który ze względu na swój wiek mógł grać w turnieju juniorów(gdzie pewnie należałby do czołówki), ale zdecydował się na start z najlepszymi dorosłymi szachistami w turnieju Open. W turnieju, którym startowało 74 zawodników zajął 18 miejsce  zdobywając 5,5 punktu wygrywając min. z Niemcem Olafem Mullerem – szachistą o rankingu 2100. W turnieju Open na 6 miejscu uplasował się  Borys Tofil, który pechowo przegrywając ostatnią partię z Klaudią Kulon pozbawił się szansy na miejsce na podium. W turnieju zwyciężył  IM Nikolai Aliavdin z Białorusi, przed IM -  Markiem Oliwą i Piotrem Mickiewiczem – Hetman Koszalin.
   
   
  Turniej szachowy w Ustroniu Morskim – relacja Jan Tofil:
   
   
              W dniu 3 maja 2010 r. w Zespole Szkół w Ustroniu Morskim rozegrano Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Ustronie Morskie Stanisława Zielińskiego. Grano na dystansie 9 rund po 15 minut na zawodnika. Ku zaskoczeniu organizatorów, pomimo deszczowej pogody w zawodach udział wzięło wielu zawodników z Kołobrzegu, Koszalina, Gryfic, Trzebiatowa Świdwina i gminy Ustronie Morskie.
              Rozegrano wiele ciekawych i zaciętych partii jednakże z kompletem zwycięstw zwyciężył zawodnik „Solnego” Grzybowo Borys Tofil – 9,0 pkt. Drugie miejsce zajął zwycięzca turnieju w 2008 r. Jerzy Wasylów – 7,0 pkt. z Trzebiatowa, a na trzecim miejscu zawody ukończył Leon Bręgoszewski z dorobkiem 6,5 pkt. – OPP „Neptun” Kołobrzeg.
              Niespodzianką było dopiero czwarte miejsce posiadającego drugi numer startowy Krzysztofa Kaprala ze Świdwina który także uzyskał 6,5 pkt. Pan Krzysztof niespodziewanie przegrał w 8 rundzie z „Młodym Wilkiem” z „Solnego” 13-letnim Maćkiem Kowalskim. Maciek w tej partii wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności szachowych i przypuszczając precyzyjny atak pokonał legitymującego się znacznie wyższym rankingiem przeciwnika.
  Kolejną niespodziankę sprawiła jeszcze młodsza juniorka „Solnego” – 10 – letnia Julia Antolak. Julka w ostatniej rundzie pokonała zdobywcę 3 miejsca – pana Leona Bręgoszewskiego. Dominacja Julii w tej partii była bezdyskusyjna.
              Rozgrywając dobry turniej juniorzy „Solnego” zdobyli puchary za pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
   
  Najlepsi w kategorii do lat 10:
  1. Julia Antolak    – 6,0 pkt. „Solny” Grzybowo
  2. Jakub Kubiak   – 4,0 pkt. UKS Szach Gryfice,
  3. Dominik Palkij – 4,0 pkt. „Solny”,
   
  Najlepsi w kategorii do lat 14:
  1. Maciej Kowalski       – 6,0 pkt. „Solny”,
  2. Marek Kwiatkowski – 5,0 pkt. „Pałac Młodzieży” Koszalin,
  3. Robert Kucharycz    – 4,5 pkt. Ustronie Morskie.
   
  Najlepszym zawodnikiem z Gminy Ustronie Morskie okazał się Robert Kucharycz.
              Puchary i nagrody dla najlepszych wręczał Wójt Gminy Ustronie Morskie Stanisław Zieliński.
  © 2016 Gminny Klub Szachowy Solny Grzybowo. Projekt by JoomShaper