12 miejsce w II lidze, Borys najlepszym zawodnikiem

  W Łukowie (woj. lubelskie) w dniach 3-11 lipca odbywały się  Drużynowe Mistrzostwa Polski - szachowej II ligi juniorów. Rywalizowały 33 drużyny z całego kraju. Wśród nich Gminny Klub Szachowy Solny z Grzybowa. Po niezłym starcie Solniacy  zakończyli zmagania na dwunastym miejscu, zapewniając sobie bezpieczne utrzymanie w  II lidze.
  Indywidualnie świetnie w Łukowie zaprezentował się kapitan drużyny Solnego Borys Tofil, który grając z najsilniejszymi rywalami na pierwszej szachownicy uzyskał najlepszy wynik turnieju  9,5 pkt. z 11 partii zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski II ligi pozostawiając w pokonanym polu min. aktualnego Mistrza Polski  do lat 18 – Arkadiusza Bebela z Polonii Wrocław. Borys - legitymujący się rankingiem 2.139 pkt.  uzyskał podczas zawodów II ligi ranking 2.305 i wypełnił normę na kandydata na mistrza.

  Rozgrywki II ligi wygrała KS Polonia Wrocław II z dorobkiem 19 punktów przed Hetmanem Szopienice Katowice (16 pkt.) i MUKS MDK Śródmieście Wrocław (15 pkt.) i to te zespoły uzyskały awans do I ligi. Szachiści Solnego uzyskali 12 pkt. Jeszcze do ostatniej partii nasz zespół był na 6 miejscu i miał realne szanse na awans do I ligi, ale przegrana w  ostatnim meczu  z MDK Śródmieście Wrocław spowodowała spadek na 12 pozycję i awans do wyższej klasy rozgrywkowej drużyny z Wrocławia.

  Zdobycze solniaków na pozostałych szachownicach: II - Marek Duszkiewicz (8 pkt.) – piąte miejsce indywidualnie w zawodach na II szachownicy , III - Jakub Gabryjalowicz (5 pkt.), IV - Maciej Kowalski (3,5 pkt ), V - Agata Przybylska (1,5 pkt ), VI - Julia Antolak (4,5 pkt ). Zawodnikiem rezerwowym w zawodach był Maciej Wącior.

  Turniej dla zawodników Solnego trzeba jednak uznać za udany mając na uwadze to że drużyna grająca w Łukowie była „mieszanką” rutyny z młodością. Trzech zawodników: Borys Tofil, Marek Duszkiewicz i Jakub Gabryjałowicz uczestniczyli w rozgrywkach ligowych po raz kolejny, dla pozostałej czwórki był to absolutny debiut w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Szczególnie trudne zadanie mieli młodsi zawodnicy Julia Antolak (9 lat) i Maciej Kowalski (12lat), którzy grali na szachownicach do lat 14 i zmagali się ze starszymi przeciwnikami, zdobywając cenne dla drużyny punkty i bezcenne doświadczenie na przyszłość . Duży sukces w przedostatnim meczu turnieju odniósł Kuba Gabryjałowicz pokonując nadzieję polskich szachów: aktualnego Mistrza Świata Jana Krzysztofa Dudę z MOS Wieliczka (który może poszczycić się jako jedyny zawodnik turnieju tytułem Mistrza Międzynarodowego), uskrzydleni tym wynikiem Solniacy wygrali ten mecz 5:1 co było sporą sensacją turnieju, a spowodowało to, że wyeliminowali z walki o medal jeden z najsilniejszych zespołów i faworyta mistrzostw.
   


  Drużyna Solnego w komplecie :)  Borys Tofil - I szachownica - kapitan zespołu  Marek Duszkiewicz - II szachownica  Jakub Gabryjałowicz - III szachownica  Maciej Kowalski - IV szachownica  Agata Przybylska - V szachownica  Julia Antolak - VI szachownica  Maciej Wącior  Drużyna w komplecie po zakończeniu zawodów  Borys Tofil odbiera nagrodę i puchar za zwycięstwo indywidualne w turnieju, obok aktualny mistrz kraju Arkdiusz Bebel...
   

   

  © 2016 Gminny Klub Szachowy Solny Grzybowo. Projekt by JoomShaper