Kamil Plichta wygrał XI Turniej o Puchar Pana Cogito

Mistrz FIDE - Kamil Plichta reprezentujący klub OKSiR Wisznia Mała podobnie jak i rok temu z kompletem 9 wygranych okazał się bezkonkurencyjny w XI  turnieju szachowym o Puchar Pana Cogito. Drugie miejsce w turnieju zajął zawodnik Solnego Grzybowo - Maciej Wącior, a trzecie jego klubowa koleżanka Julia Antolak (oboje z dorobkiem 7 punktów)

W sobotę 25 listopada 2017r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta w Kołobrzegu rozegrano XI Ogólnopolski Turniej Szachowy o „Puchar Pana Cogito”, którego organizatorem był Gminy Klub Szachowy Solny Grzybowo. Zawody  były poświęcone pamięci jednemu z największych polskich poetów XX wieku – Zbigniewa Herberta. Celem turnieju szachowego, obok propagowania i popularyzacji szachów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, jest też upamiętnienie twórczości Herberta. Właśnie ten poeta jest patronem turnieju, bo ma dla szachisty przesłanie, jest symbolem myślenia, rozwijania umysłu.

Tak jak już wspominaliśmy zawody wygrał Kamil Plichta przed Maciejem Wąciorem i Julią Antolak. Kolejne miejsca zajęli:Rafał Szyszyło - KSz Pod Wieżą Szczecin, Adam Czuchnicki - Pałac Młodzieży Szczecin, Jerzy Kot - Polonia Wrocław, Maria Gościniak - Solny Grzybowo, Gracjan Grzesik - Hetman Koszalin, Maciej Kowalski Solny Grzybowo, a dziesiątkę zamknął Arkadiusz Korbal z KSz Gryf Szczecin. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Julia Antolak, przed Marią Gościniak i Julią Nowicką (wszystkie zawodniczki Solnego Grzybowo). W klasyfikacji seniorów wygrał Pan Jerzy Kot z Polonii Wrocław, przed Janem Czuchnickim - ze Szczecina oraz Tygranem  Dzhuguryan - Akademia Morska w Szczecinie. W grupie do lat 14 najlepszy był Gracjan Grzesik przed Filipem Łuczakiem (obaj Hetman Koszalin) i Pawłem Kossowskim - Gryf Szczecin. Czwarte miejsce w tej grupie zajął zawodnik Solnego Miłosz Rogala. Do lat 11 wygrał Miłosz Drzewiecki - Refleks Gościno przed Mateuszem Leszcz z Hetmana Koszalin i Michałem Kuczyńskim - Solny Grzybowo. W najmłodszej grupie do lat 8 triumfatorem okazał się Franciszek Bochniak z Hetmana Koszalin, przed Hanną Arabas - Solny Grzybowo i Robertem Jodłowskim również Hetman  Koszalin. Miejsca czwarte i piątek w tej grupie zajęli zawodnicy Solnego: Jakub Chudyk i Adam Szczygielski. W zawodach udział wzięło 73 osoby.
    Nagrody w turnieju ufundowane zostały przez Miasto Kołobrzeg,  Firmę Almako, oraz Klub Szachowy Solny. - za co wszystkim w imieniu szachistów dziękujemy.