Julia 4 w Mistrzostwach Polski

Drukuj

Dwa razy bardzo niezbyt lubiane przez sportowców 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich oraz  Błyskawicznych zajęła zawodniczka Solnego - 11 letnia Julia Antolak. Zawody rozgrywane były w dniach 30 lipca – 1 sierpnia w Warszawie. Pierwsze dwa dni to zawody w szachach szybkich (30 minut na partię dla zawodnika), trzeciego dnia rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych (5 minut na partię dla zawodnika). W zawodach w Warszawie wzięło udział ponad 800 juniorów z całego kraju w tym 12 zawodników Solnego Grzybowo: W grupie do lat 8 : Julia Nowicka, Marcel Gajkowski i Miłosz Rogala, do lat 10: Małgorzata Ciesielska, Jan Ciesielski i Maciej Makszewski, w grupie do lat 12: Julia Antolak, Maciej Wącior i Dawid Włodarczyk, do lat 14: Maciej Kowalski i Bartosz Kowalski oraz do lat 16 – Jakub Gabryjałowicz.

Przez pierwsze dwa dni rozgrywane były zawody w szachach szybkich, grano na 9 rund. Do 8 rundy na pierwszym miejscu znajdowała się nasza zawodniczka Julia Antolak, która do tego momentu nie przegrała żadnej partii. W decydującym o medalu meczu dość pechowo przegrała z Anną Marczuk z KKSz Kraków i niestety spadła w klasyfikacji generalnej na 4 miejsce, wśród 63 zawodniczek biorących udział w tej grupie wiekowej. Na pocieszenie Julii pozostaje fakt, że  ona w tej grupie (do lat 12) może występować jeszcze rok, gdyż ma lat 11, a wszystkie zawodniczki, które były przed nią są starsze i za rok grały będą w grupie do lat 14. Może więc za rok Julia będzie miała więcej szczęścia.

W zawodach tych bardzo dobre miejsca zajęli też Maciej Kowalski – który zajął 16 miejsce w bardzo licznej bo 103 osobowej grupie chłopców do lat 14. Maciej przez pierwszą połowę turnieju zajmował miejsca 3-5, końcówkę turnieju zaś miał gorszą i niestety „wypadł” w klasyfikacji poza pierwszą 10.

Dobre miejsca w zawodach szachów szybkich zajęli też Maciej Wącior - 25miejsce w grupie chłopców do lat 12, w której startowało 106 zawodników oraz Jakub Gabryjałowicz – również 25 w grupie chłopców do lat 16 (startowało 73 zawodników).

Nasi młodsi zawodnicy pojechali na zawody tej rangi w większości po raz pierwszy i plasowali się w większości blisko połowy stawki w swoich grupach, ale zdobyli ogromne doświadczenie oraz wiedzę o tym jak ciężka jest walka Mistrzostwach Polski oraz ile jeszcze pracy przed nimi jeśli chcą walczyć o najwyższe trofea.

Trzeciego dnia rozgrywano zawody w szachach błyskawicznych – 5 minut na partię dla zawodnika. Tu znowu szczęście nie uśmiechnęło się do Julii, która była 4 uzyskując 10,5 punktu w 15 partiach (tyle samo co brązowa medalistka – miała jednak gorszą punktację pomocniczą).

W zawodach błyskawicznych oprócz Julii najlepiej zagrał Maciej Wącior, który zajął 14 miejsce wśród 96 rywali w grupie do lat 12. Do ostatniej rundy Maciek miał szansę na zajęcie miejsca blisko podium, ale niestety „poległ” w ostatniej rozgrywce i spadł w klasyfikacji. W grupie chłopców do lat 14 dobre 23 miejsce zajął Maciej Kowalski (startowało 90 zawodników).