Dzieci z Solnego najlepsze w finale Grand Prix 2008

Drukuj
Fantastycznie w turnieju finałowym Grand Prix zagrały dzieci - zawodnicy Gminnego Klubu Szachowego „Solny” Grzybowo. Piątka z nich grała w turnieju finałowym „C” i wszyscy zajęli pięć czołowych miejsc ! Pozostali finaliści nie potrafili z „Solniakami” nawiązać wyrównanej walki. Tym razem najlepszym okazał się Krzysiu Królicki – 7,5 pkt, przed Maciejem Kowalskim – 7,0 pkt, oraz najlepszą z dziewczynek Julią Antolak – 6,0 pkt. Na czwartym miejscu zawody ukończył Dawid Włodarczyk – 6,0 pkt. a piąty był Maciek Wącior – 5,5 pkt.

W niedzielę 7 grudnia 2008 r. na terenie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich w Koszalinie rozegrano finały Grand Prix Pomorza w Szachach. Odbyły się turnieje finałowe: turniej otwarty dla seniorów oraz turniej dla dzieci. Do zawodów finałowych kwalifikowało się po 10 najlepszych szachistów z cyklu 8 turniejów rozgrywanych co miesiąc w 2008 roku w grupach: „A” (ranking ponad 1800), „B” (ranking do 1800), „C” (turniej dzieci do lat 14 z rankingiem do 1600). Pozostali rozgrywali turnieje dla dorosłych i dzieci.

Fantastycznie zagrały dzieci - zawodnicy Gminnego Klubu Szachowego „Solny” Grzybowo. Piątka z nich grała w turnieju finałowym „C” i wszyscy zajęli pięć czołowych miejsc ! Pozostali finaliści nie potrafili z „Solniakami” nawiązać wyrównanej walki. Tym razem najlepszym okazał się Krzysiu Królicki – 7,5 pkt, przed Maciejem Kowalskim – 7,0 pkt, oraz najlepszą z dziewczynek Julią Antolak – 6,0 pkt. Na czwartym miejscu zawody ukończył Dawid Włodarczyk – 6,0 pkt. a piąty był Maciek Wącior – 5,5 pkt. Aż miło było patrzeć jak zwycięsko rywalizowała cała piątka „Solnego” z zawodnikami koszalińskiego „Hetmana” i „Pałacu Młodzieży”. Finał „C” był najbardziej zdominowanym finałem przez zawodników jednego klubu w Grand Prix Pomorza 2008. Trójka najlepszych otrzymała puchary, a wszyscy dyplomy i nagrody.

Wśród „elity” – najlepszych szachistów którzy rozgrywali finał w turnieju „A” przedstawicielem powiatu kołobrzeskiego był Borys Tofil - także z „Solnego”. Borys dzielnie rywalizował z ósemką utytułowanych zawodników „Hetmana Politechniki Koszalińskiej” oraz przedstawicielem „Taktyka” Szczecinek. Niewiele – bo tylko pół punktu zabrakło mu do podjum – Borys z dorobkiem 5,5 pkt. zajął wysokie czwarte miejsce. O dobrej postawie Borysa świadczy fakt, iż wygrał on m.in. partię z reprezentantką Polski seniorek - Joanną Majdan. Puchar za pierwsze miejsce bezapelacyjnie wywalczył trener kadry województwa Zachodniopomorskiego Piotr Mickiewicz – 7,5 pkt. przed Pawłem Weichholdem – 6,0 pkt i Marcelem Kanarek – 6,0 pkt, (wszyscy „Hetman Politechnika Koszalińska”).

W finale „B” jedynym przedstawicielem powiatu kołobrzeskiego był Leon Bręgoszewski z UKS OPP „Neptun” Kołobrzeg. Pan Leon z dorobkiem 4,5 pkt. zajął dobre 6 miejsce i gdyby … nie zapomniał zgłosić wyniku po wygranej partii odebrałby puchar za 3 miejsce. W finale „B” zwyciężył II trener „Hetmana” Henryk Węgrowski – 8,5 pkt, przed Maciejem Adamowiczem – 7,0 pkt, i Alicją Stodolnik – 5,0 pkt, (wszyscy Hetman Politechnika Koszalińska).

W turnieju pocieszenia dla dzieci kolejne powody do zadowolenia sprawiły „Małe Solniaki”. Co prawda wygrał Michał Ankiewicz – 9,0 pkt (Hetman), ale kolejne miejsca zajęli: Adam Tofil – 7,0 pkt. i Jasiu Ciesielski – z dorobkiem - 7,0 pkt, (obaj „Solny” Grzybowo), którzy zacięcie rywalizowali do ostatniej partii. Szczególne słowa uznania należą małemu Jasiowi który wygrywał partie z zawodnikami o wyższym rankingu. Czwarty był Piotr Kossowski – 5,0 pkt, („Neptun”), siódme miejsce zajął Szczepan Czaplewski – 5,0 pkt, („Gens”). Na 11 - 12 miejscu zawody ukończyli najmłodsi nasi zawodnicy – 6 letni Michał Królicki – 3,0 pkt, i Wojtek Wącior – 2,0 pkt. („Solny”).

W turnieju otwartym dla dorosłych wysokie 4 miejsce zajął Mariusz Luty – 5,0 pkt, („Gens”). Wygrał Łukasz Karski 7,5 pkt. („Centrum” Bydgoszcz).