IX Wojewódzka Olimpiada Młodzieży - 2 medale Solniaków

W sobotę 7 czerwca 2008 r. w hali sportowej w Mielnie odbyła się IX Wojewódzka Olimpiada Młodzieży w Szachach. Dzieci startowały w kategoriach wiekowych do lat 10, 12 i 14, osobno wśród dziewcząt i chłopców. Powiat kołobrzeski był reprezentowany jedynie przez 7 zawodników, w tym 6  reprezentujących Gminny Klub Szachowy „Solny”. Reprezentanci „Solnego” zdobyli dwa medale.
     Bezkonkurencyjną w kategorii do lat 10 wśród dziewczynek okazała się jedna z dwóch najmłodszych zawodniczek dopiero 8 – letnia Julia Antolak z GKSz „Solny”. Julia z kompletem zwycięstw zajęła pierwsze miejsce zdobywając złoty medal.
     Srebrny  medal  w  kategorii  chłopców  do  lat  12  wywalczył  kolega  klubowy  Julii – Jakub Gabryjałowicz który z dorobkiem 8,0 punktów zajął drugie miejsce. Kuba występował w roli faworyta jednakże zdarzyła mu się jedna „wpadka” - przegrał z późniejszym złotym medalistą Borysem Lebiedowiczem z Hetmana Koszalin.
     Badrzo dobry występ zanotowali kolejni zawodnicy „Solnego”. W kategorii chłopców do lat 10 Dawid Włodarczyk z dorobkiem 5,5 pkt, zajął wysokie piąte miejsce, a w kategorii do lat 12 Maciej Kowalski z dorobkiem 5,0 pkt, był szósty. Na podkreślenie zasługuje fakt iż Dawid Włodarczyk ma dopiero 8 lat a wyprzedzili go starsi bardziej utytułowani zawodnicy z którymi toczył wyrównane boje.
     Drużynowo zwyciężyli zawodnicy Hetmana Politechniki Koszalińskiej przed „Białym Pionem” Gryfino i Szczecińskim Stowarzyszeniem Szachowym. GKSz. „Solny” zdobył puchar za czwarte miejsce
     Dorobek medalowy „Solniaków” mógłby być jeszcze okazalszy, ale z różnych powodów - głównie obowiązki szkolne  w zawodach nie wystąpiło kilku czołowych zawodników „Solnego”.

Opracował: Jan Tofil