Udany występ na Mistrzostwach Europy

Drukuj

W dniach 13 – 24 września 2007 r. w chorwackim Sibeniku odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach. Jak wcześniej zapowiadano były to rekordowe Mistrzostwa biorąc pod uwagę ilość uczestników – udział w nich wzięło 758 młodych szachistów z 43 państw Europy. Zawody odbywały się w kategoriach wiekowych do lat 10,12,14,16 i 18, osobno wśród dziewcząt i chłopców na dystansie 9 rund. W Mistrzostwach uczestniczyła także 40 osobowa reprezentacja Polski która wywalczyła aż 4 medale.
Mistrzynią Europy w kategorii dziewczynek do lat 12 została Aleksandra Lach (KS Czarny Koń Olkusz). Srebrne medale wywalczyli: Anna Iwanow (Polonia Wrocław (dziewczęta do lat 12, Hanna Leks (Polonia Warszawa) dziewczęta do lat 18, Dariusz Świercz (Polonia Wrocław) chłopcy do lat 14. W klasyfikacji medalowej reprezentacja Polski zajęła bardzo wysokie 2 miejsce ustępując jedynie bardzo licznej reprezentacji Rosji, a wyprzedzając Francję, Ukrainę, Azerbejdżan i Gruzję.
W Mistrzostwach Europy wystąpili także juniorzy z Klubu Szachowego „Solny” Zieleniewo a jednocześnie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kołobrzegu:
- Maria Gościniak,
- Borys Tofil.
Doskonały start zanotowała Maria Gościniak walcząca w kategorii dziewcząt do lat 18. Marysia z dorobkiem 6,5 pkt – takim samym co brązowa medalistka zajęła bardzo wysokie 7 miejsce przegrywając medal jedynie punktacją pomocniczą. Biorąc pod uwagę fakt, iż Marysia w Mistrzostwach wystąpiła z dopiero 21 numerem startowym zajęte przez nią miejsce świadczy o jej bardzo dobrej dyspozycji i przygotowaniu do Mistrzostw. Miejsca przed nią zajęły jedynie zawodniczki ze znacznie wyższym rankingiem FIDE. W bezpośrednich pojedynkach Maria pokonała między innymi dwie Rosjanki - mistrzynię FIDE Valentinę Guninę ELO - 2361 i Tatevik Ayrapetyan ELO -2218. Warto dodać, że Gunina była jedną z faworytek Mistrzostw i była rozstawiona w turnieju z numerem drugim.
Złoty medal w kategorii juniorek do lat 18 zdobyła Inna Ivakhinova (Rosja) – 7,5 pkt, srebrny Hanna Leks (Polska) – 7,0 pkt, brązowy Sabina Francesca Foisor (Rumunia) 6,5 pkt. Startowało 55 zawodniczek.

Bardzo udany występ zanotował także debiutujący w Mistrzostwach Europy Borys Tofil startujący w kategorii juniorów do lat 16. Borys w gronie aż 88 uczestników z dorobkiem 5,5 pkt, zajął wysokie 22 miejsce. O dobrym występie Borysa świadczy fakt, iż startując z dopiero 47 numerem startowym uzyskał tyle samo punktów co znacznie wyżej notowani od niego medaliści ostatnich Mistrzostw Polski Kacper Piorun i Marcin Sieciechowicz. Brązowy medalista Mistrzostw Polski Kamil Klim zajął dopiero 49 miejsce z dorobkiem 4,5 pkt. Po niezbyt udanym starcie – 1 punkt po 3 rundach Borys do końca Mistrzostw nie przegrał już partii. W czterech ostatnich partiach w których jego przeciwnikami byli zawodnicy posiadający tytuły Mistrzów FIDE uzyskał trzy remisy i wygraną.
W kategorii Borysa złoty medal wywalczył Vugar Rasulov (Azerbejdżan) – 7,5 pkt, srebrny Sebastien Feller (Francja) – 7,0 pkt, brązowy Levan Bregadze (Gruzja) – 7,0 pkt.

Udany występ juniorów Solnego to także zasługa trenerów a jednocześnie opiekunów: Witalisa Sapisa (trenera klubowego Solnego) oraz Waldemara Świcia z Łodzi, którzy przygotowywali Marysię i Borysa przed Mistrzostwami oraz w czasie ich trwania.
Występ juniorów Solnego na Mistrzostwach Europy byłby niemożliwy bez sympatyków „królewskiej gry”, dzięki którym udało się „dopiąć” budżet potrzebny do wyjazdu. Zarząd Gminnego Klubu Szachowego „Solny” Zieleniewo składa gorące podziękowania sponsorom dzięki którym wyjazd doszedł do skutku tj.:
- POLSKIEJ ŻEGLUDZE BAŁTYCKIEJ S.A. W KOŁOBRZEGU,
- USŁUGOWEMU ZAKŁADOWI OGÓLNOBUDOWLANEMU „ŁUKARSKI” W
KOŁOBRZEGU,
- SPÓŁCE MWiK KOŁOBRZEG,
- SPÓŁCE JANTAR WODY MINERALNE W KOŁOBRZEGU.
- HOTELOWI SENATOR S.A. W DŹWIRZYNIE,
- SPÓŁCE MEC KOŁOBRZEG.

Poniżej prezentujemy efektowne zwycięstwo Marysi w pojedynku z V. Guniną
Gościniak Maria (2076) – Gunina Valentina (2361) [B19]

17th EU-ch U18 Girls Sibenik CRO (5.7), 18.09.2007, Obrona Caro Kann 1.e4 c6 2.d4 d5 3.Sd2 dxe4 4.Sxe4 Gf5 5.Sg3 Gg6 6.h4 h6 7.Sf3 Sd7 8.h5 Gh7 9.Gd3 Gxd3 10.Hxd3 e6 11.Gd2 Sgf6 12.0–0–0 Ge7 13.He2 0–0 14.Se4 c5 15.Sxc5 Sxc5 16.dxc5 Gxc5 Teraz Maria znalazła piękną kombinację z poświęceniem figury, która doprowadziła do decydującego osłabienia pozycji czarnego króla. 17.Gxh6

17...Ha5 18.Gxg7 Kxg7 19.h6+ Kh7 20.Sg5+ Kg8 21.He5 Ge3+ Jedyna obrona przed stratą skoczka f6 i matem to oddanie gońca. 22.Hxe3 Hxa2 23.Hg3 Ha1+ 24.Kd2 Ha5+ 25.Ke2 Kh8 26.Wd3 Wac8 27.Sxe6!! Decydujące uderzenie. Teraz czarne planowały grać 27...Wg8 co prowadziło do mata po pięknym poświęceniu hetmana 28.Hg7!!+ Wxg7 29.hxg+ Kg8 30.Wh8 mat. Ostatecznie jednak czarne mata zauważyły i przeszły do przegranej końcówki. 27...Wxc2+ 28.Kd1 Wd2+ 29.Wxd2 Hxd2+ 30.Kxd2 Se4+ 31.Ke1 Sxg3 32.Sxf8 Sxh1 33.Kf1. Czarne poddały się ze względu na stratę nie mogącego uciec skoczka h1. 1–0